تقویان: چرا هابرماس سرسختانه از روشنگری دفاع می‌کند؟

کتاب «شناخت و علاقه های انسانی» کتابی است که در سال ۱۹۶۸ توسط فیلسوف آلمانی یورگن هابرماس منتشر شد، که در آن نویسنده به توسعه علوم طبیعی و انسانی مدرن می پردازد. او از زیگموند فروید انتقاد می کند و استدلال می کند که روانکاوی به جای یک علم، شاخه ای از علوم انسانی است و نقدی از فیلسوف فریدریش نیچه ارائه می دهد.

اولین اثر عمده سیستماتیک هابرماس، شناخت و علاقه های انسانی ، با فروید و فلسفه فیلسوف پل ریکور (۱۹۶۵) مقایسه شده است. نقدهای مثبتی دریافت کرد، که آن را به عنوان کتابی مهم معرفی کرد. با این حال، منتقدان تلاش هابرماس برای بحث در مورد رابطه بین دانش و علایق انسانی را رضایت‌بخش نمی‌دانند و سبک کار او را مبهم می‌دانند. برخی از مفسران بحث او درباره فروید را ارزشمند دانسته اند، در حالی که برخی دیگر نتایج او را زیر سوال برده اند.

هابرماس در این کتاب تاریخ پوزیتیویسم را با هدف ارائه تحلیلی از «ارتباطات بین شناخت و علایق انسانی» مورد بحث قرار می دهد. او ایده‌های خود را با ایده‌های فیلسوف کارل مارکس مرتبط می‌کند و توضیح می‌دهد که او ایده‌ای را «در نظریه جامعه مارکس ضمنی» توسعه می‌دهد. او بیان می کند که روانکاوی به عنوان نمونه در چارچوب او جایگاه مهمی دارد. او استدلال می‌کند که بحث فلسفی مدرن بر این مسئله متمرکز شده است که چگونه معرفت قابل اعتماد ممکن است، یعنی حوزه معرفت‌شناسی. به نظر او، عقل‌گرایی و تجربه‌گرایی هر دو به تعیین مرزبندی متافیزیکی قلمرو اشیاء و توجیه منطقی و روان‌شناختی اعتبار یک علم طبیعی که با زبان و آزمایش رسمی‌ مشخص می‌شود، توجه داشتند.

ناصرالدین علی تقویان کتاب «شناخت و علاقه های انسانی» را ترجمه کرده و موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی آن را به چاپ رسانده است. تقویان در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب حضور یافت و درباره این اثر گفت‌وگویی داشته که مشروح آن را می‌خوانید:

تقویان از مترجمان فعال حوزه علوم انسانی است و دارای رویکرد مشخصی در این زمینه است و کارهای پژوهشی و ترجمه هایشان را می توانیم به عنوان رویکرد مشخصشان در کارهایشان ببینیم. کتاب «شناخت و علاقه‌های انسان» که یکی از ترجمه‌های پر زحمت و پرحجمی است که توسط ایشان به انجام رسیده توسط موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی به چاپ رسیده است. به عنوان نخستین سوال برای گفت‌وگو از ایشان می‌خواهم درباره بحث ترجمه نکاتی را بیان کنند که چرا اساسا به عنوان یک پژوهشگر که کارهای تالیفی خاص داشتند، در این کار  و سایر آثار ترجمه‌ای شان وارد این حوزه شدند و به عبارتی چرا می خواهند ترجمه هم داشته باشند؟

علاقه من به هابرماس برآمده از رویکرد کلی و جایگاهش در تاریخ اندیشه غربی به ویژه در دوره معاصر است و علاقه من از هابرماس از زمان تحصیل در دوره دکتری آغاز شد و تز دکتری من بر اساس آرای هابرماس بود و به همین دلیل بیشتر به او پرداختم. از سوی دیگر علاقه من به هابرماس از نظری که درباره اصولا اندیشه غربی و ورود و پذیرش اندیشه های فیلسوفان غربی در کشوری مانند ایران می تواند داشته باشد، گرفته شده است.

ارزیابی و تحلیل از جامعه ایران به لحاظ فکری و عملی من را به این نقطه رسانده که علاقه ام نسبت به او تشدید می شود. هابرماس در نیمه دوم قرن ۲۰ به ویژه با جریان های مختلف اندیشه ای و سیاسی مواجه بوده است. خودش چون آلمانی است و از نسل پس از جنگ است و جنگ دوم جهانی را از نزدیک لمس کرده است باید گفت فضای جنگ جهانی در آلمان او را به این سمت برد که چگونه می توان مسئولیت آلمانی ها را در نسبت با جنگ تعریف کرد و از این تجربه درس هایی آموخت؟  دغدغه دومی که هابرماس دارد و از این جهت می تواند ربط مستقیم تری به شرایط جامعه پیدا کند این است که او سرسختانه و مجدانه در پی دفاع از دستاوردهای کنش اندیشه غربی است چون به ویژه پس از جنگ تجربه هایی را اروپایی ها داشتند که آنها را به این سمت سوق داد که بازخوانی این تجربه را از زوایای جدیدی پی بگیرند.

یکی از خطوط این تجربه باز اندیشی در این بود که چرا جنگ جهانی رخ داد و چه کسانی مسئول آن هستند؟ مشهور است که هابرماس متعلق به مکتب فرانکفورت و نظریه انتقادی است. او با آدورنو کار کرده است و این مکتب یکی از دغدغه هایش همین بود که چه شد وضعیت جهان و اروپا به این شکل افتاد که از دلش فاشیسم و جنگ جهانی در بیاید و آنها پاسخی که می دادند بخشی از آن به نظام علمی و فناوری بر می گردد که طوری شده بود که سیطره تکنیک به جایی رسید که با یک اسطوره ای به نام خاک و خون و نژاد ترکیب یافت. این ترکیب اسطوره و تکنیک یکی از نقاط پرسش انگیزی است که نظریه پردازان مکتب فرانکفورت به آن پرداختند و در کانون اندیشه ورزی خود قرار دادند. آنها با این دغدغه آن چیزی که تکنیک و علم مدرن باعث می شود در نهایت سیطره بر زیست جهان انسانی پیدا کند به لحاظ معرفتی در این دیدند که اتفاقاتی که در نیمه دوم قرن ۱۹ در عرصه معرفت بشری رخ داد باعث شد خود این در خدمت بودن تکنولوژی در برابر انسان تغییر کند.

ریشه های یکی از این وضعیت نا به هنجار را در رویکرد غربیان به علم مدرن و سیطره اثبات گرایی در معرفت بشری در نیمه قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ می توان دید پس نقد اثبات گرایی در حوزه دانش بشری یکی از انگیزه های این نوع رویکرد بود که هابرماس هم متاثر از آن وارد می شود و سعی می کند از سویی دستاوردها و ارزشمندی هایی که علم مدرن برای بشر به ارمغان آورده حفظ کند و در عین حال بلاهایی که به واسطه این تکنیک دامن گیر بشر شده راهی را برای رهایی پیش رو بگذارد.

این موضوع منجر به نگارش این کتاب در حوزه معرفت و دانش انسانی می شود پس نقد اثبات گرایی یکی از این دغدغه ها بوده که جایگاه کتاب را برای هابرماس روشن می کند. منتها این را باید در متن کلی اندیشه هابرماس بگذاریم چون نقد اثبات گرایی در نهایت منجر به بی اعتباری علم بشری به دست جریان های فکری پست مدرن یا پسا ساختارگرا شد.

به دنبال بی اعتبار کردن علم ما می بینیم که از دهه ۱۹۶۰ به بعد موضوع علم انسانی هم که خود انسان باشد توسط تلاش های  فکری اندیشمندان پست مدرن بی اعتبار می شود. هابرماس در مقابل این جریان هم سعی می کند بایستد و نشان دهد که ما نیازمند احیای انسان هستیم و دانش ناظر به انسان هم باید بازاندیشی مجدد شود.

این موضوع هابرماس را به دفاع سرسختانه از روشنگری وصل می کند. از سوی دیگر خط دیگری که او سعی می کند آن را پی بگیرد دفاع همزمانش از مدرنیته و سکولاریزاسیون است به تعبیر دیگر اتفاقاتی که در علوم اجتماعی بعد از وبر در اندیشه غربی رخ داد آنها را به این سو برد که از تز کانونی وبر فاصله بگیرند و آن تز کانونی پیوستگی مدرنیزاسیون و سکولاریزاسیون است. هابرماس با این جدایی مخالف است و می گوید ما همچنان باید پیوستگی میان مدرنیزاسیون و سکولاریزاسیون را با هم ببینیم و با نظر به همین موضوع اتفاقات را تحلیل کنیم. او دفاع پرشوری از شکل های جدید اتفاقات می کند که عالمان علوم را اجتماعی را برگشتن به تز وبر فرا می خواند.

بر این اساس او ایده جامعه پساسکولار را طرح می کند و منظورش این نیست که ما باید سکولاریزاسیون را کنار بگذاریم بلکه معتقد است در جوامع پیشرفته و سکولار  ما چگونه می توانیم از حضور و اثرگذاری دین داران در این جوامع بهره مند شویم به نحوی که برنگردیم به موقعیت پیشا سکولار.

او تاکید می کند که این به معنای اعتبار بخشی به نظم های سیاسی و اجتماعی در جوامع غیر غربی نیست که در پی احیای شرایط پیشاسکولار هستند. حتی در گفت و گویی که با یکی دیگر از اندیشمندان دارد می گوید دین اساسا اختلال شناختاری است و مایه بحث است و بسیاری از جامعه شناسی دین که تز موقعیت پساسکولار هابرماس را نقد می کنند به اشتباه فکر می کند او از سکولاریسم گذر کرده و تز جدایی سکولاریسم و مدرنیزاسیون را پذیرفته که اینگونه نیست و اساسا در مقاله ای به نام موقعیت پساسکولار و بحران سکولاریسم این ها را نام می برد. بنابراین هابرماس وظیفه خودش می داند که از جامعه و اندیشه مدرن که در پیوستگی تنگاتنگی با سکولاریزاسیون است دفاع کند و سعی کند چهارچوب تئوریک برای پوشش این مباحث ارائه کند. کتاب حاضر که جز نخستین آثار هابرماس است مقدمه این رویکرد کلی اوست و زمینه را برای تئوری پخته تر او در حوزه دانش و معرفت فراهم می‌کند. ما می بینیم او در مجموع از علم مدرن و تکنولوژی در جایگاه خودش دفاع می کند اما منتقد رویکردهایی است که می خواهند این جایگاه را مطلق کرده و آن را به علوم انسانی تسری بدهند.

اگر بخواهیم از حرف ایشان نتیجه بگیریم ترجمه هابرماس ضرورت دارد چون تسلط اثبات گرایی موجب شده بود این اقدام توسط هابرماس صورت گیرد و از سوی دیگر نسبت بین مدرنیزاسیون و سکولاریسم که هابرماس به آن می پردازد بسیار مهم است. اگر بخواهم ناظر به کتاب وارد بحث شوم ان گونه که در مقدمه کتاب امده مفهوم بازاندیشی و خودبازاندیشی را مترجم مد نظر داشته در تلاشی که هابرماس در نوشتن این کتاب دارد که گویا باز اندیشی قرار است از شرایطی که در آن می توانسته گرفتار شود نجات یابد به دلیل اتصالی که با مطلقیت دارد. در این باره توضیح دهید که باز اندیشی و خود بازاندیشی در این اثر یا در منظومه کملی اندیشه هابرماس مطرح شده و استفاده این نوع مطرح شدن برای ما به معنای ما در دانشگاه ایرانی به چه صورت است؟ اگر هم تاکنون بوده چه اتفاقی در این زمینه رخ داده است.

مترجم کتاب می‌گوید تاکنون خوانش هایی در ایران از هابرماس صورت گرفته و سه خوانش دکتر سروش، یوسف اباذری و حسینعلی نوذری در ایران وجود داشته و این خوانش ها منطبق بر واقعیت اندیشه هابرماس نبوده و این خوانش جدید به دبنبال اصلاح آن است. لطفا توضیح دهید این باز اندیشی و خود بازاندیشی در این ترجمه چه تفاوتی با خوانش قبلی دارد و ما در دانشگاه ایرانی چه نسبتی می توانیم با این مفاهیم داشته باشیم که به کار ما بیاید؟

به نکته مهمی اشاره کردید کانون اصلی مخاطب کتاب حاضر می تواند توجه به همین مفهوم باز اندیشی باشد.

چون به سه خوانش از این کتاب اشاره کردید باید بگویم این خوانش ها علی رغم اینکه ارزشهای خودشان را دارند و در موقعیت و زمانه خودش یعنی حدود ۲۰ سال پیش ارزش قابل توجهی در ارتقا فهم اندیشه ایرانیان از هابرماس داشتند اما در عین حال یک جور غفلت ناخواسته از مفهوم بازخوانی در این خوانش هاست. در حالی که  نقطه کانونی این کتاب همین  مفهوم بازاندیشی است.

ما می دانیم که مفهوم بازاندیشی صورت بندی تئوریک و فلسفی اش به نحو خیلی پخته در ایده آلیسم المانی از کانت تا هگل و … شکل گرفته است. موضوع بازاندیشی آنجا مهم می شود که ما به بحث کانت درباره مفهوم آزادی رجوع کنیم. یک اتفاقی در اروپای سده های جدید یعنی بعد از رنسانس رخ داد  و آن هم این بود که تجربه های انسان اروپایی از آزادی به مرور تجربه متنوع تر و متراکم تری شد. به تعبیر دیگر تاریخ بشریت بالاخره انسان ها همواره تجربه هایی از آزادی داشتند اما آنچه مهم است میزان، تراکم و تنوع آن در حوزه های مختلف است. از دوره رنسانس به بعد در اروپا این تجربه ها متراکم، متنوع و متکثر شدند. بنابراین فرصتی فراهم شد برای  اروپاییان که عرصه مواجهه اشان با جهان، جامعه و خودشان گسترده تر شود و این یعنی بسط تجربه آزادی و مدام فیلسوفان و متفکرانشان تلاش کردند توضیح و تلاشی از این تجربه ها داشته باشند. در نهایت ما به دوره روشنگری می رسیم که آنجا تلاش می کند این مفهوم پردازی درباره تجربه های آزادی صورت بندی فلسفی کند.

دغدغه اصلی در این باره این بود که آن آزادی هایی که توسط انسان ها در اروپا تجربه می شد مورد تهدید مراجع و مناسباتی قرار می گرفت که بازمانده سنت های فکری و اجتماعی گذشته بودند.

کشاکش های اروپای بعد از رنسانس بین تلاش برای بسط تجربه آزادی و محدود کردن آن بود. کانت کاری کرده بود که آزادی و تجربه را آن گونه مفهومش را ساخت در یک جایی جای داد که دیگر دست هیچ مرجع اقتداری به جز خود شخص به آن نرسد و آن را در اعماق سوژه و ذهن انسان برد و آن را تنیده با ساختارهای ذهنی انسان به تصویر کشید.

این میراث ایده الیسم المانی است که با کانت شروع شد و آن با مفهوم سازی درباره بازاندیشی  است گویی درباره خود آزادی بازاندیشی می کند و آن قدر این کار را می کند تا مانع از این بشود که مراجع قادر از بیرون ذهن انسان نتوانند به سادگی آن را دوباره به انقیاد دربیاروند و باعث محدود شدن تجربه ها شود. این میراث کانت است که بسیار عظیم است و در حوزه شناخت و دانش بشری و اخلاق و زیبایی شناسی این کار را کرد.

در بازاندیشی است که این آزادی محقق می شود! الگوی بازتابی میان سوژه اندیشنده و ابژه مورد اندیشه آن نوری که برآمده از تجربه آزادی است می تابد به موضوعات و ابژه های شناخت و دوباره به شکل دانش به ذهن انسان بر می گردد کلیت این فرایند باز اندیشی است. یعنی این بازاندیشی همان بسط تجربه آزادی و کاربست آن است به نحوی که وقتی تجربه آزادی را مفهوم پردازی می کنیم گویی به آزادی مان گاه می شویم که چرا آزادیم و چگونه باید آزاد باشیم. تا قبل از کانت انسان ها فکر می کردند آزادند اما نمی دانستند تجربه آزادی چطور بسط می یابد اما کانت با مفهوم پردازی تجربه های آزادی این آگاهی مشدد را به ما داد که بدانیم آزادیم و اینکه چگونه می توانیم دامنه آن را گسترش دهیم و از این آزادی که تجربه کردیم حفاظت کنیم و اجازه ندهیم مراجع اقتدار بیرونی آن را محدود کنند. بنابراین الگوی بازاندیشی و تئوری آن در این بستر معنا پیدا می کند.

حالا اگر بخواهم بگویم به چه کار ما می آید؟ باید بگویم در مقدمه کتاب گفتم آیا ماکه مانند غربی تجربه های متکثر، متنوع و متراکم از آزادی نداریم می توانیم این مفهوم پردازی هابرماس را درک کنیم؟ چون او در ادامه سنت اندیشه غربی به ویژه ایده آلیستی تجربه های خودش را به مفهوم در می آورد. از سوی دیگر تجربه از حرکت به مفهوم وقتی معنادار است که تجربه متنوع، متکثر و متراکم باشد و بعد فیلسوف آن را مفهوم سازی و نظریه پردازی کند. اگر تاریخ ما گواه تجربه های نحیف آزادی بوده ایا می توانیم مفهوم پردازی هابرماس یا حتی کانت را از آزادی درک کنیم؟

این پرسش مهمی است پاسخ من این است که حرکت از تجربه به مفهوم یا رابطه آن یک سویه نیست یعنی لزوما همواره این نیست که باید تجربه ای وجود داشته باشد تا مفهومش مفهوم شود به عبارت دیگر ما بسیاری از اوقات می توانیم به واسطه مفهوم ها زمینه سوبژکیتو تجربه کردن برخی تجربه ها را در خود ایجاد کنیم و اینجا باز اندیشی خود را نشان می دهند. از سوی دیگر ساختارهای شناخت به تبعیت از کانت جهانی است و اگر انسان غربی می تواند تجربه آزادی را داشته باشد به دلیل ساختار شناختی یکسان انسان غیر غربی می تواند این تجربه ها را داشته باشد هر چند کم داشته است بنابراین رابطه بین تجربه و مفهوم دو سویه است یعنی هم از تجربه می توان به مفهوم رسید و برعکس. بنابراین تجربه اینجا امر خاص و انضمامی است و مفهوم امر عام و کلی است.

رابطه بین امر خاص و عام یک سویه نیست و دو سویه است. شاهد مثال رابطه از مفهوم به تجربه تئوری روانکاوی است. وقتی با تئوری روان کاوی اشنا می شویم با مفهوم پردازی فروید از اجزا ساختاری ذهن مواجه می شویم و اگو و سوپر اگو را می بینیم این تئوری فروید است وقتی با این مواجه می شویم خیلی این امکان وجود دارد که من با آشنایی تئوری فروید بود که گفتم می شود تجربه روانکاوی را با استفاده از این تئوری در خودم ایجاد کنم و شروع به تحلیل تاریخ زندگی و روانکاوی خودم کردم و نوعی از تجربه حاصل از تحلیل روان کاوی در من ایجاد شد. این تجربه را بسیاری دیگر هم دارند.

رابطه بین مفهوم و تجربه اینجا طوری است که اگر ما عنصر بازاندیشی را به نحو عملی وارد تلاش‌های فکری خود کنیم می توانیم بگوییم یک مفهوم و تئوری می تواند به کار شرایط خاص ما بیاید. به نحوی که به واسطه آن بفهمیم این تجربه ها را ایجاد کنیم. نمونه روانکاوی چیزی است که هابرماس در این کتاب به آن می پردازد و آن را نمونه عالی از دانش باز اندیش می داند.

هابرماس با این کتاب به ما نشان می دهد که در اولین سطح که سطح فردی ماست این کتاب می تواند در ما تجربه ای از بازاندیشی ایجاد کند و به واسطه خود این مفهوم دوباره تجربه امان را بازاندیشی و فهم کنیم.

این فهم را هم باید متصل با میزان تجربه های خاص خود صورت بندی مفهومی کنیم. در سطح فرافردی و اجتماعی هم می توان این کتاب هابرماس و حتی تئوری های اندیشه غربی که به نظر می رسد از بستر عینی جامعه ما درنیامده می تواند در بازاندیشی به ما کمک کند و آن را در متن تاریخ و فرهنگ خود این تئوری ها را بارور کنیم و ببینیم تجربه های غربی ها از آزادی ارزشمند بوده یا خیر و آیا می خواهیم این تجربه ها را داشته باشیم یا خیر؟

اینجا می توانیم بفهمیم در مناسبات انسانی اعم از خرد و کلان چه اتفاقاتی رخ داده که تجربه آزادی را محدود یا بسط می دهد و متناسب با آن کنش های جمعی خود را سامان دهیم. نکته دیگر در نسبت با این موضوع مواجهه ایرانیان با این کتاب است. من فکر می کنم جریان خوانش دکتر سروش از این کتاب بالاخره یک جریان اجتماعی و سیاسی راه انداخت. خوانش اباذری هم در نوع خودش منجر به جریان اجتماعی و سیاسی دیگری شد که در نهایت می توانیم در جنبش سیاسی اصلاحات و همچنین در پویش های اجتماعی که وصل به این جنبش اجتماعی هستند آن را ببینیم. می توان ربط این دو خوانش مشخص از این کتاب و این دو جریان اجتماعی و سیاسی را دید.

در این حالت می توان نسبت این کتاب را با جامعه ما در سطح فردی و فرا فردی دید. دو رویکرد وجود دارد؛ اگر ما تجربه ای هم نداریم صرف پرداختن به مفهوم به جهت رابطه دو سویه تجربه و مفهوم می تواند ما را به تجربه نزدیک کند. حتما برخی قائل به این هستند که تجربه هایی هر چند محدود وجود دارد و آنها هم از این حیث می توانند وارد این بحث شوند.

تلاش روشنفکران دینی در این راستاست و به تجربه هایی اشاره می کنند که ما چنین چیزهایی داشتیم.

از سوی دیگر این امکانی در این رویکرد هست که برقرار هست که با مفهوم و با حداقل تجربه و پرداختن به مفهوم می توان با این رویکرد همسو و آشتی کرد. با توجه به وضعیت در جامعه ایران و دانشگاه ایرانی به صورت مختصر بگوید این امکانی است که می توانیم با این کنار بیایم یا خیر؟

اینجا منظور من از تجربه آزادی است یعنی اینکه شما گفتید تجربه ها وجود داشته نام ببرید کدام تجربه از آزادی وجود داشته که ان قدر متنوع و متکثر و متراکم بوده که کسی درباره اش حرف هایی زده است.

من سراغ ندارم! البته در دوره معاصر درباره صورت بندی تجربه های نوین آزادی تلاشی می شود اما در تاریخ ما قبل از دوره عصر جدید ایرانی تجربه های چندانی از آزادی وجود نداشت که اگر وجود داشت افرادی در ان حرفی می زدند پس کسی چیزی ننوشته حتی در عرصه شعر که فرهنگ ایرانی به آن شناخته می شود در ادبیات فارسی چیزی از صورت بندی زبانی از تجربه های آزادی نمی بینیم.

این خودش یک نشانه است که تجربه ها وسیع و متکثر نبوده که به بیان در بیاید. من نمی گویم اصلا نبوده چون همانطور که هابرماس می گوید هر گونه زیست جمعی انسانی متضمن مقداری از آزادی است.

در پایان دو نکته را باید اشاره کنیم. شما فکر می کنید با ترجمه این اثر و خوانش جدید از هابرماس چه اتفاقی در دانشگاه و جامعه ایرانی رخ داده یا می دهد؟ از سوی دیگر درباره اتصال مدرن شدن و سکولار شدن شرح بدهید که مسئولیت پذیری در چنین شرایطی چگونه به داد زندگی انسان می رسد؟

بستگی به این دارد جامعه علمی و فکری ما چه قدر بخواهد مباحث هابرماس در این کتاب را دنبال کند و جدی بگیرد. من در حد یک مترجم و مولف تلاش کنم این امکان را فراهم کنم که اگر جامعه خواست اقبال به این اندیشه داشته باشد متنی در دسترسش باشد.

درباره مسئولیت هم باید بگویم دوباره با کانت بر می گردم که مورد ارجاع هابرماس هم هست. صورت بندی کانت از مسئولیت در قالب آزادی و مسئولیت ترجمه شده چون کانت آزادی را جدا از مسئولیت نمی داند بنابراین کسی آزاد است که مسئول است و برعکس و این دو در هم تنیده است.

به لحاظ منطقی آزادی مقدم بر مسئولیت است و اگر کسی آزاد نباشد نمی تواند درباره مسئولیتش حرف زد. تجربه های مسئولیت در اروپا هم بیشتر آزادی بوده است بنابراین در ابتدا آزادی از قید و بندهای بیرونی و بعد آزادی برای تحقق تخیل فردی است. این دو بیان دیگری از مفهوم آزادی و مسئولیت کانت است.

پس مسئولیت از درون می آید و با آزادی پیوند می خورد. هابرماس همین مفهوم آزادی و مسئولیت را بارها در کتاب نام می برد و می گوید در حوزه دانش و معرفت این مسئولیت را داریم که دانش را به آزادی پیوند بزنیم و این مسئولیت می شود. در این حالت نسبت ما با گذشته ای که همواره سعی کرده آزادی را نادیده بگیرد و نیز رابطه اش با تکلیف مشخص می شود.

 

 

 

دسته بندی: اخباراخبار علمیتازه‌هاگفت‌و گومعرفی کتابنشست

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *